Gidófalvy Attila szintetizátora a retro időkből

2019.10.18

Gidófalvy Attila a sok koncerten használt KORG Polysix szintetizátorával járult hozzá a Retro Múzeum gyűjteményéhez.

Gidó: a Karthago, a Lord, a Fáraó, a Cikk-Cakk Company és még számtalan zenekar billentyűse, a televízióban és a rádióban zenei műsorok vezetője, a magyar rockzene utánozhatatlan és egyedi alakja. A billentyűs tevékeny részese volt a Lord sikerének is, de főzenekara mégis a Karthato maradt. 

A Zeneművészeti Szakközépiskola után a pozant (harsona) választotta felvételi hangszernek, így került be 1971-ben a zenei konzervatóriumba.

Nagy Feró, és 1978-ban elhívta az akkor újjászerveződő Beatrice zenekarba, ahol két évet töltött. Ezekben az években született az "Apáink útján" című dal is, amelyet azonban akkor még nem tudott előadni Feróékkal. Mivel a Beatrice a kirívó zenéje miatt nehezen érvényesült, 1979-ben Szigeti Ferenc hívására a Karthágoba igazolt át, amely 1985-ig működött (de nem oszlott fel). A Karthago után 1986-ban Kiss Zolival, Terstyánszky Károllyal és Gyurik Lajossal megalapították a Fáraó zenekart. Egy kislemez kiadása után - (Élég volt, Állj mellém) - a Fáraó nem váltotta be a hozzá fűzött reményeit, így abbahagyták a közös zenélést. Később egyesültek a Stressz zenekarral, majd ezután Törökországban próbáltak vendéglátózni kevés sikerrel.

1987 novemberében csatlakozott a Lord zenekarhoz Vida Ferenc meghívására. 1990-ben, a Petőfi Csarnok nyitóbuliján a Karthago újra összeállt. Ezekben az években is több mint 50-70 koncerten vett részt mindkét zenekarral. Mind a Karthagoval, mind a Lorddal több nagylemezt készített a '80-as években.

1990-ben kilépett a Lord zenekarból. Ekkor látta elérkezettnek az időt, hogy elkészítse szólólemezét, amely olyan számokat tartalmazott, amelyek egyik zenekar repertoárjába sem fértek bele. Ausztriában rögzítették szalagra a lemez hanganyagát, amit az Omega Stúdióban kevertek. A Tízparancsolat című korongon minden hangszeren egymaga játszott, csak énekeseket hívott a felvételekhez.

A Lordból való távozása után egy country-rock zenekarban játszott, ahova Kiss Zoli hívta, később megalakították a KGB zenekart, amely a 'Kisváros' című TV sorozat zenéjét is szolgáltatta. 1996-ban következett a Cikk Cakk Company zenekar, amely három veterán zenész, főként koncertekre specializálódott társulása volt. Mellette Varga János (az East legendás gitárosa) és Donászy Tibor (dobok) voltak a tagok, 1997-ben elkészült a csapat egyetlen lemeze.

2000-ben visszatért a Lord zenekarba, de közben a Karthago turnéi is újraindultak. 2015-ben harminc évvel az 1986-os kislemez után megjelent a Fáraó első lemeze. 2017-ben végleg kilépett a Lord zenekarból, jelenleg a Karthagoval folytatja zenei munkásságát, miközben a Fáraó is ad időnként koncerteket.

Több mint 200 dalt szerzett ezidáig, és sok lemezen játszott vendégként is. Ezek Takáts Tamás Dirty Blues Band, Nagy Feró és a Bikini, a 100 Folk Celsius és a Clips együttesek lemezei, valamint Gálvölgyi János, Zalatnay Sarolta, Máté Péter, Csongrádi Kata, Kiss Zoltán, Mr Buschmann és Pohl Mihály szólólemezei.

Öt filmnek a zenéje fűződik a nevéhez: A gólyák mindig visszatérnek, Imre filmje, Kacatok, Magyar litánia, és az ötödik, nagy sikerű munkája a Kisváros tévésorozat zenéje, amit Kiss Zolival és a KGB zenekarral készített.

Az aktív zenélés mellett tévé-műsorvezető volt a Vasárnapi turmixban, és zenei műsorokat készített több kisebb TV csatornán is.

Rádiózni Lőrincen kezdett a Dongó rádiónál. 2000-ben létrehozta a Pannon Rádiót, amely 2003-ig működött. Hosszú szünet után megalapította a Best of Rock FM rádiót, amely másfél év alatt 770 ezer egyéni IP-címet tudott produkálni negyven országból, de 2013-ban bezárták. Jelenleg az Érd FM rádión a Rockbarlang műsorát szerkeszti és vezeti.

Jelenleg az Érd FM-en van állandó önálló műsora. Szerdánként, 20-tól 24 óráig szól a Rockbarlang Gidóval című műsor a 101.3-on.

Gidófalvy Attila az Arany Korszak Retro Sztárparádé c. műsorban adta át relikviáját a Retro Múzeumnak. Köszönet érte!